Spárování roubenky

V poslední době stále častěji řeším problematiku spárování roubenek (v interiéru) a proto zde uvádím malý návod, jak je možné provádět spárování aby bylo nejen funkční, ale i estetické. Nejdříve je nutné si připravit směs. V tomto případě jsme smíchali jemnou omítku (40 kg) Picas ze série Econom a řezanku (3-5 cm dlouhou) 13 litrů. Materiály jsme smíchali a mohlo se začít nanášet do spár. S touto směsí je možné vyplňovat jak malé, tak i velké spáry. S touto směsí máme velmi dobrou zkušenost. Ve spáře dlouhé 4,5 metrů se po vyschnutí neukázala ani jedna prasklina. Pracnost této technologie je 4,5 metrů za 1 hodinu.
Popsaný postup je vhodný pro malé spáry do šířky cca 2 - 3 cm. Pro širší a hrubší spáry je potřeba použít hrubou omítku s řezankou místo popsané směsi.Na hrubou omítku se potom po zaschnutí dává jemná omítka dle vlastního výběru. Velmi často se do spár používá finální omítka ze série Cottage zde .
Popsané postupy jsou použitelné pouze pro vnitřní spáry. Problematika venkovních spár je popsaná zde .

Realizaci prováděl pan Malčánek a pan Feledi ve spolupráci se mnou (Michal Navrátil) 

Infocentrum u Pravčické brány
Nevdříve se trámy v okolí spár napřely lazurou
Spáry se vyplnily ovčí vlnou
Z rákosových stébel se vytvořil rošt, za který se hliněná omítka zachytí a po vyschnutí nevypadne
Směs hliněné omítky a řezanky se vtlačí co nejvíce do spár
Pomocí polystyrenového hladítka vytvoříte rustikální vzhled spáry v případě, že hliněnou omítku hladíte ještě v mokrém stavu
Je důležité i provedení zaříznutí spáry mezi hliněnou omítkou a dřevem. Při vysychání dřeva se potom případná prasklina ukáže přesně v tomto styku a není otřepená, ale je rovná a vzhledově přijatelná.
Takto upravená spára vypadá velmi pěkně i po zamalování. Přes barvu můžete stále vnímat hliněnou struktůru
Pro zamalování doporučujeme používat vápennou barvu

diskuze (16)

 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png