Hlazené omítky Picas

Video ukázka hlazení omítek (zde)

Picas/hlazeni/DokoncenyTato technika úpravy finálního povrchu hliněných omítek je známá především v zahraničí, kde více jak 80% hliněných povrchů je zpracováváno tímto způsobem. Při filcování se dostávají na povrch zrnka písku a vytváří strukturální povrch.. Při zahlazování omítky se na povrch dostává jíl, který utváří pevnou a hladkou plochu. Tuto plochu není nutné dále upravovat.

Finální hliněné omítky ART Picas jsou vhodné pro vytváření hlazených povrchů.

Hliněný podklad je nutné před nanášením omítky důkladně provlhčit!

 

Picas/hlazeni/Prvnivrstva

První vrstva jemné hliněné omítky se nanese pomocí dřevěného nebo plastového hladítka . Tuto vrstvu udělejte co nejslabší a vyčkejte než dojde k jejímu zavadnutí. Palec vtlačte do omítky. Pokud omítka neulpí na palci a přitom bude stále vlhká a tvárná, naneste nerezovým hladítkem druhou vrstvu omítky. Tuto vrstvu proveďte s co největší pečlivostí, aby se vytvořil hladký povrch bez děr. Výstupky vzniklé tahy hladítkem nevadí. První hlazení provádíme ve chvíli, kdy je omítka zavadlá. Opět vtlačíme palec, na kterém by neměla ulpět omítka a přitom by měla být stále tvárná.

Picas/hlazeni/Hlazeni3Hlazení proveďte měkkým ocelovým hladítkem, které co nejvíce položte na hlazenou plochu tak, aby se jí dotýkalo alespoň 1/4 své plochy. V této fázi máte docílit sjednocení povrchu a zatlačení případných tahů po hladítku, které vznikly při druhém natažení. Pokud se při hlazení bude v některém místě lepit omítka na hladítko, tak toto místo vynechte a vraťte se k němu o něco později. V této fázi se snažte hliněnou omítku zahladit s co nejmenším počtem tahů. Pokud budete jedno místo několikrát přejíždět hladítkem, tak se vám mohou na těchto plochách ukázat šedé čmouhy, které nelze odstranit! Tyto čmouhy mohou také vzniknout pokud budete hladit příliš suchou omítku. Při přeschnutí povrchu je dobré provést jeho navlhčení pomocí ručního rozstřikovače.Po navlhčení vyčkejte 2 minuty a pak je možné pokračovat v práci.

 

 Picas/hlazeni/hlazeni2  Picas/hlazeni/Rovnani

Picas/hlazeni/Rovnani2

Picas/hlazeni/LesteniLeštění se provádí vždy plastovým nářadím. Nejvhodnější jsou k tomu určená japonská hladítka, ale dá se alternativně použít i plastové kolečko, které si vyrobíte z víčka od jogurtu či hořčice. Plocha musí být zavadlá tak, aby se omítka nelepila na víčko a přitom zůstala ještě tvárná. Ve čtvrtkruhových či krouživých pohybech přeleštěte celou plochu.

Plastové kolečko vyrobíte z víčka velkého 1 kg balení od jogurtu (Hollandia), hořčice nebo Duvilaxu. Pomocí nůžek odstřihnete tvarovaný okraj a smirkem o zrnitosti 120 zahladíte veškeré otřepy a nerovnosti na víčku.

 

 

 


Picas/hlazeni/Vicko

 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png