Mikroorganismy v hliněných omítkách a jejich vliv na kvalitu vzduchu v interiéru

Přednáška Denisy Jančaříkové z VÚSH a.s. se zaměřuje na vliv hliněných omítek na kvalitu vzduchu v interiérech. Hliněné omítky jsou velmi silně zakořeněné v názoru laické i odborné veřejnosti, že jejich funkce v interiéru je především regulace vlhkosti. Tento názor pochází z výsledků výzkumů, které prováděl pan Gernot Minke od roku 1974.
Současné výzkumy začínají poukazovat na to, že hlína v sobě pravděpodobně skrývá mnohem víc než se původně předpokládalo.

V jedné hroudě povrchové hlíny se skrývá tolik mikroorganismů, kolik je lidí na této planetě. V 1 gramu hlíny je až 5 000 druhů mikroorganismů.

Je zjevné, že v hlíně existuje mikrosvět, kterému ještě né zcela rozumíme, ale který má pravděpodobně větší vliv na naše zdraví a chování než si budeme chtít připustit.
O prospěšnosti přímého kontaktu člověka s hlínou bylo popsáno mnoho studií, ale začínají se objevovat i studie, které ukazují na souvislost pobytu člověka v interiérech s hliněnými omítkami a vliv na jeho pocitovou pohodu. Na toto téma je především zaměřena i přednáška paní Denisy Jančaříkové.
Více informací o konferenci zde

Pokud člověk popustí uzdu fantazii, tak by bylo možné v budoucnu vytvářet skutečně zdravé interiéry, ve kterých se bude naše tělo schopné regenerovat 

Mikroorganismy v hliněných omítkách

Buďte první, kdo přispěje do diskuze...

 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png