ESBG 2007 v Německu

fotoJednou za dva roky se pořádá v Evropě mezinárodní setkání stavitelů slaměných domů ESBG. Tato setkání se pořádá pokaždé v jiné zemi, ale vždy s podobným scénářem. Nejdříve probíhá týdenní workshop na stavbě slaměného domu a pok následuje 4 denní seminář na téma slaměné stavění. Drobná část příspěvků je věnována i ostatním přírodním materiálům, ale pouze těm, které mají přímou souvislost se slaměným stavěním. První den vybraní delegáti z jednotlivých zemi představí slaměné domy a projekta ze své země.
V roce 2007 se například v rámci prezentace ukazovaly oficiální a neoficiální (stavby bez stavebního povolené) stavby. Bylo až s podivem, že v některých zemích (např. Španělsko) se neoficiálních staveb postavilo mnohem více, jak oficiálních. V ČR bych tento poměr odhadoval na cca 30% neoficiálních a 70% oficiálnách.

Zde si můžete prohlédnout prezentace některých států, kde naleznete spoustu inspirace:
LotyšskoŠpanělskoBelgieNizozemíAnglie, MaďarskoRakouskoEstonskoItálieFrancie, Německo, USA a Česká republika.

slamSoučástí programu bývá i exkurze do slaměného domu nebo domů. Většinou jsou tyto domy v blízkosti pořádaného semináře. Přednášky bývají velmi kvalitní a ten kdo chce, zcela jistě si z tohoto setkání doveze spoustu nových poznatků.
Celý seminář se nese v přátelském duchu. Setkává se zde pravidelně značná část již známých lidí. Je to jedinečná příležitost navázat kontakt a zpřátelit se s lidmi, kteří již něco dokázali v oblasti stavění nebo výzkumu kolem přírodních domů. Večerní programy jsou k tomuto účelu také koncipovány. 
Díky konání ESBG 2007 se uspořádal v ČR workshop s Tomem Rijvenem a na Slovensko zavítal a ještě zavítá pan Gernot Minke, se kterým proběhl seminář a připravuje se v roce 2009 workshop.

V roce 2009 proběhne v Belgii ESBG 2009. Pozvánku naleznete zde. Odkaz na stránky pořádající organizace  www.casacalida.be .

ESBG 2007
Setkání se uskutečnilo koncem srpna 2007 v Německu v ekovesničce Sieben Liben. Zde si můžete prohlédnout fotografie z tohoto setkání.

Česko - slovenská skupina
Dobré řešení detailů hraje u slaměných domů důležitou roli
Přednáška pana Minkeho
Dům má hliněnou fasádu, do které se vmíchala špetka mouky
Vstup do domu
Hliněná podlaha na slaměných balících
Další hrubá stavba bytového slaměného domu
Interiér byt. domu v hliněných omítkách
Marigotky
Prezentace Litvy
Pravidelné ranní rozcvičky před začátkem semináře
Přednášky se konaly ve stanech v pozadí
Samonosná slaměná kopule
Dokončený bytový dům
Domeček pro mladý pár
Rodinný slaměný dům
Tento dům se stavěl s minimálním použitím elektrického nářadí
Zeleň v okolí domů je velmi příjemná
Statek v pozadí tvořil základnu pro ekovesničku Sieben Liben
Před konáním semináře se na tomto domě uskutečnil workshop
 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png