Přírodní stavitelství v Polsku

Polské přírodní stavitelství se poslední době začíná stále více rozvíjet. Stejně jako v ČR přírodním stavbám se věnují spíše drobní řemeslníci a domy navrhuje jen hrstka architektů, ale začínají se už objevovat první snahy o profesionalizaci. Je těžké hodnotit jestli Polsko je v tomto oboru před námi nebo za námi zaostává. Osobně se domnívám, že případná budoucí spolupráce může být pro obě země přínosná. Podobný jazyk a historie nás k tomu předurčuje. V současné době češi neví o Polsku skoro nic, ale poláci o nás toho vědí hodně. Vždyť podle statistik je Česká republika v posledních třech letech pro poláky nejnavštěvovanější zemí.

V roce 2011 byl postaven malý slaměný domek v obci Laskowice. Tento domek byl do jisté míry v Polsku experimentální, protože měl ukázat, že takový domek si může člověk postavit svépomocí a nemusí být znalý ve stavebním oboru. Tohoto projektu jsem měl možnost zúčastnit se i já a proto Vám mohu poskytnout pár fotografií.      

Fotografie a pracovní postup stavby si můžete stáhnout zde 
Autoři fotografií (Michal Navrátil, Paweł Sroczyński)

V interiéru domku se nanášely hliněné omítky ze série ART
Stěny byly velmi vysušené a bylo nutné omítky hodně vlhčit
Při hlazení omítek bylo nutné použít i hodně pružné plastové hladítko
V koupelně se prováděla technika Ó-TSU
 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png