Carl Giskes - rozhovor

Článek z workshopu s Carlem Giskesem naleznete zde  


dasCarl Giskes je majitelem firmy Tierrafino, která patří mezi největší výrobce hliněných omítek v Evropě. Obchodní zastoupení této firmy najdeme snad ve všech státech Evropy. Specializuje se především na barevné a designové omítky. Carl Giskes navštívil Českou republiku v březnu roku 2010 a uspořádal zde workshop. Měl jsem to štěstí se osobně setkat s tímto charismatickým člověkem a díky pomoci Katky Šmardové Vám mohu poskytnout část společného rozhovoru:


Vaše jméno je spojováno především s barevnými omítkami. Proč? 
Mým vynálezem je výroba omítek z barevných jílů. V roce 1982 jsem začal vyrábět hliněné omítky pro potřeby své stavební firmy a v roce 1993 jsem hliněné omítky začal prodávat jako kompletní směsi. Do dnešní doby vyrábím tyto omítky bez změny receptůry. 

Dá se tedy říci, že ostatní firmy začali kopírovat Váš nápad? 
Hodně, ale to je v pořádku. Každý si našel svou vlastní recepturu. 

Snažíte se každý rok uvést na trh nový výrobek. Co v současné době vyvíjíte? 
V současné době vyvíjím šest nových produktů, které mne hodně zaměstnávají. Rád bych do marockého štuku přidával jíl a pracuji na vývoji venkovních omítek. Je mi šedesát a pokud se budu moci zabývat hlínou dalších 15 let, tak budu rád. Snažím se dělat především jednoduché věci. Právě neustálým vývojem nových omítek jsem schopen konkurovat trhu. V hlavě mám hodně nápadů co vymyslet, ale je velmi složité uvést něco nového na trh. Vezme to hodně času a peněz.

Jak se díváte na to, že se chemické látky stále častěji začínají používat v hliněných výrobcích? 
Mé omítky neobsahují žádné chemické látky. Před 30 lety jsem začal s hliněnými omítkami pro svoje zdraví a né pro peníze až později z toho začal vznikat obchod.

Výrobky si vyvíjíte sám? 
Né všechny. Kontaktní nátěry a hladítka si nevyvíjím sám. Omítky ano.

Kde čerpáte inspiraci pro své nové výrobky? 
Inspiraci beru z přírodních materiálů obecně. Nejdříve jsem začal pracovat s kovem, ale po čase jsem si uvědomil, že to je práce, kterou můžu vykonávat jenom uvnitř místnosti, kde necítím slunce ani déšť, takže jsem se začal zabývat kamenem. Patnáct let jsem stavěl zdi a další různé věci, ale potom mne začalo bolet tělo z těžké práce. Řekl jsem si, že s hlínou by to mohlo být lehčí a začal jsem se jí věnovat. Inspiraci beru tedy i ze svých zkušeností z předešlých povolání.

daSlyšel jsem, že jste vozil Vaše zboží do Ameriky plachetnicí? 
To je projekt mé ženy. Moje žena se zabývá vším co souvisí s ekologií. Pracuje v mé firmě a před pěti lety převzala její vedení. Já jsem spíše dekoratér.

 

Jaké z Vašich produktů máte najraději a proč? 
Mám rád Stone (Tadelakt) kvůli provádění. Je složité se naučit dobře pracovat s tímto materiálem, ale nedal bych si ho třeba do ložnice. Je to chladnější materiál, takže tam mám raději hliněné omítky a na stropě zase hliněné barvy, protože se s nimi jednodušeji pracuje.

                                                                                   Moc děkuji za poskytnutí rozhovoru Michal Navrátil a Katka Šmardová

 

 

 

 

Vážení lidé, mojí motivací je budovat zdravé domy.

Volba jílu je v první řadě zdravá volba.”

„Pracovat s hlínou, prachem a pískem vidím z pozice

umělce jako svou povinnost vůči budoucnosti žijící planety.

Modernizovat využití jílu bylo vždy mé přání. ”

„Školit aplikátory je jedno z klíčových poselství.

Tímto dávám jílu své místo v dnešním světě. ”

Carl Giskes

 

 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png