Světelná odrazivost

DIPLOMOVÁ PRÁCE
Světelná odrazivost barevných hliněných omítek
Bc. Štěpán Kutiš

Činitelé odrazu všech povrchů v místnosti ovlivňují velkou mírou výsledné hodnoty osvětlenosti dosažené v prostoru. Nezařízený prostor, který vyhovuje požadavkům na osvětlení, bude mít po vybavení nábytkem zcela odlišné výsledné hodnoty a vliv na náladu člověka a zátěž zrakového ústrojí při vykonávání zrakových činností.
Hliněné omítky se dostávají zase zpět do stavebnictví, většinou v rámci ekodomů a staveb, které vznikají za pomoci přírodních materiálů. U těchto omítek dosud není možné vyrobit čistě bílou omítku a v interiérech je často použita jako dekorativní povrch v tmavších odstínech především hnědé barvy. Díky tomu se autor rozhodl zjistit, jak velký je vliv těchto omítek na množství světla v místnosti a potvrdit, popřípadě vyvrátit obavy z nedostatku světla při použití tmavších odstínů hliněných omítek.
Problém odrazivosti je řešen na modelu vzorového domu, na kterém bude porovnáváno několik druhů hliněných omítek s běžně známou povrchovou úpravou interiérů – bílou malbou.
Práce je určena především projektantům a architektům, kteří by měli ve svých projektech skloubit požadavky norem s požadavky uživatelů a vytvořit tak funkční, krásné a zdravé prostředí pro život a práci. Jedním dílkem z této pomyslné skládanky je světlo a osvětlení budov, které je v práci řešeno z pohledu, kterému nebyla doposud věnovaná taková pozornost. Hliněné omítky asi zůstanou i nadále spíše menšinovým typem povrchu v interiérech a exteriérech budov, ale i pro tyto povrchy je důležité znát jejich vlastnosti a chování, co nejlépe.
Celou diplomovou práci naleznete  ikona zde (PDF 8.75 MB)
 
Štěpán Kutiš  kutis.stepan MOCHR gmail MOCHR2 com

jemná béžová.jpg jemná světlá.jpg jemná základní.jpg jemná červená.jpg
 ECONOM jemná béžová  ECONOM jemná světlá ECONOM jemná základní  ECONOM jemná červená 
 p = 45,9% p = 38,2%  p = 30,9% p = 23,9% 
        
 Antik_bila.jpg  Vanilkove_zluta.jpg  Oriskove_cervena.jpg Antracitove_cerna.jpg 
 ART antik bílá  ART vanikově žlutá  ART oříškově červená  ART antracitově černá 
 p = 62,7% p = 61,7%  p = 23,9%  p = 20,7% 
       
 šedá.jpg žlutá.jpg oranžová.jpg světle hnědá.jpg
COTTAGE šedá   COTTAGE žlutá COTTAGE oranžová COTTAGE světle hnědá 
 p = 55,3%  p = 50,1%  p = 49,9%  p = 44,0%
       
červená.jpg černá.jpg    
COTTAGE  červená  COTTAGE černá dřevo - smrk  primalex - bílá 
 p = 27,4%  p = 21,3% p = 40 - 45%  p = 75 - 85% 

Buďte první, kdo přispěje do diskuze...

 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png