Kaplička - Vrbno pod Pradědem

22.jpg Míst kde stávaly nebo ještě stojí různé kříže nebo obrázky svatých je na vrbensku dost a dost. Jenže dnes už prakticky nikdo neví za jakým účelem byly postaveny nebo jakému účelu sloužily. Ale je celkem jisté, že se v těchto místech vždy něco přihodilo. Ať už příhody s koncem šťastným, či ty horší s koncem špatným či nešťastným.

Jedno z takových míst byla  kaplička zasvěcená Panně Marii Sněžné postavená v osadě Wolfseifen. Materiál na původní malou kapličku byl dovezen z Horního Údolí, Kde místní kovář Laske stavěl na počátku 19 stol.(1809) na poutním místě zvaném Sv. Anna novou zděnou kapli místo zdevastované dřevěné kapličky sv. Barbory po prvé postavené kolem roku 1450 a v roce 1653 přestavěné Vratislavským biskupem Karlem Ferdinandem Vasou. Materiál z této dřevěné kaple věnoval Laske občanům obce Buchbergsthal a kaplička byla opět postavena v části Železné zvané Wolfseif. Protože však starý materiál začal po padesáti letech opět chátrat tak ji rodina Treimerova rozebrala a někdy v šedesátých letech 19 stol. postavila nad svým domem č.p. 22 kapličku novou. Tato přežila obě světové války ale po smrti rodičů pana Josefa Treimera začala opět chátrat.

Dnes je tato kaplička znovu postavená díky iniciativě Radka Menšíka va spolupráci s městem Vrbno pod Pradědem. Na původních základech se postavila kaplička nová. Základní kostru tvoří hranoly 12x12, které jsou z venkovní strany překryty modřínovými deskami. Z vnitřní strany jsou na trámech natlučeny desky, na kterých je přichycena rákosová rohož, která drží 1,5 cm silnou hrubou omítku s řezankou. Jako finální omítka se použila omítka ze série Cottage, která velmi dobře zapadla do charakteru stavby. Pokud se tato omítka nedokonale zpracuje, tak u ní nikdo nepozná, jestli se jedná o novou omítku nebo o omítku 100 let starou.
Stavba kapličky trvala 4 měsíce a pracovali na ní čtyři lidé.

Část textu bylo převzato z internetových stránek, které vznikly díky zesnulému amatérskému historikovi panu Zdeňku Hlavkovi st. (více zde)

Radek Menšík, gamp.vrbno MOCHR email MOCHR2 cz

Nově postavená kaplička zasvěcená Panně Marii Sněžné
Fotografie původní kapličky
Hrubé hliněné omítky se nanášely na rákosovou rohož
Na stěnách kapličky se používala finální omítka ze série Cottage

diskuze (1)

 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png