Picas Biogalerie

Zpět

Rekonstrukce řadového rodinného domku

17 / 03 / 2014

V roli architektů i stavebníků jsme si zrekonstruovali řadový domek v Brně - Maloměřicích. Šlo o razantní rekonstrukci, kde z původní stavby ze začátku 20. století zbyly pouze stěny přízemí, tvořené smíšeným zdivem z pálených cihel a kotovic. Máme kladný vztah k přírodním materiálům, tak jsme s hlínou pracovali i v následných úpravách. Původní stěny v přízemí z nepálených cihel i nové vnitřní příčky v patře z dřevěných sloupů s výplní z dusané hlíny vylehčené slámou,  jsou omítnuty hliněnou omítkou. Finální omítka je všude ponechaná v hrubosti jádrové omítky a dodává tak stěnám příjemnou strukturu a patinu. Do kombinace k hlíně je pak dominantním materiálem dubové a smrkové dřevo v odhalené konstrukci střechy, na podlahách, schodišti a dveřích.

V realizaci jsme využili velmi příjemné vlastnosti hlíny a to trvalé možnosti navazování a úprav hlíny i po jejím zaschnutí a omítky jsem tak napojili v líci na rámové zárubně dveří a zapuštěné podlahové soklíky, aniž by bylo nutné pro tuto úpravu kupovat drahé zaomítací lišty. Výsledek, kde v žádném místě v interiéru nevystupují před stěnu soklíky ani futra rozhodně stojí za to.

Hlína byla z ekonomických důvodů kupována jako polotovar - směs jílu, spraše, recyklovaných cihel a řezanky - v cihelně a dále podle použití míchána na stavbě s pískem nebo se slámou. Barevnost nebyla měněna.

 

Ondřej Kafka - autorizovaný architekt

MOAD architekti - návrhy staveb a interiérů

Proškovo nám. 7, 614 00 Brno

t:  724 924 746

e:  moad@moad.cz

http://www.moad.cz

 

rekonstrukce-radoveho_domku.jpg
chodba-schodiste-zabradli.jpg
nastup-na-schodiste-kamna.jpg
 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png