Pasivní dům - prodej pozůstalostiPasivní dům se nachází na okraji obce Hradčany u Tišnova v lokalitě SLUNEČNÍ ULICE, která vyniká specifickou architekturou i okolních domů.
Dům navrhl renomovaný Akad. arch. Aleš Brotánek (více zde) společně s dalšími třemi domy v této lokalitě..
V roce 2015 byl dům přihlášen do soutěže DŘEVOSTAVBA ROKU 2015 (zde)

Dřevostavby 1
Dřevostavby 2
Dřevostavby 3
Dřevostavby 5
Dřevostavby 6

Architektonické řešení.

Rodinný dům je přízemní, obytnou částí orientovaný do zahrady na jižní straně a s pomocnými temperovanými částmi při severní straně domu. Za tou je přístřešek s parkovacím místem a manipulační prostor pro údržbu zahrady.
Obytná místnost má přímou návaznost na zahradu s výstupem na dřevěnou terasu. Na východní straně trasy směrem na východ je rozšířený přístřešek, který kryje prostor venkovního sezení. Snížená úroveň přístřešku vytváří schodový stupeň pro integrování teplovodních kolektorů do šikmé plochy sklopené k jihu pod úhlem 30o a zároveň zútulňuje kout venkovního posezení. Tento přístřešek zcela elimunuje letní polední sluneční tok, ale je vystaven rannímu slunci.Dispoziční řešení.

Užitná plocha vytápěné části je 83 m2 a temperované části je 21 m2.
Dům je rozdělen na vytápěnou, vysoce zateplenou část a částečně zateplenou temperovanou část domu se závětřím, spíží a šatnou. Tyto místnosti jsou přístupny ze vstupního závětří, kolna je přístupná samostatně z venkovního přístřešku.

Vytápěná část je jednopodlažní. Vstup do ní je z halové chodby, která se od vstupu rozšiřuje a míří širokými posuvnými dveřmi do obytného prostoru. Ten je členěn na kuchyňský kout s pultem, jídelní kout a na kout s odpočivným sezením.

Ze vstupní chodby je vpravo vstup do pokoje pro hosty a vlevo je WC se sprchovým koutem. Dále vpravo je ložnice s komorovou skříní a vstupem do pohodlné koupelny s parametry téměř vyhovující i požadavkům na bezbariérovou koupelnu.

Ve středu dispozice je technologická místnost, která může plnit i funkci úklidové komory s pračkou.
Obytná místnost propojená se zahradou
Obytná místnost propojená se zahradou
Obytná místnost + kuchyňský kout
Kuchyňský kout
Kuchyňský kout
Obytná místnost s krbem
Krb
Pokojík
Pokojík
Pohled do chodby ze zádveří
Malá koupelna
Technická místnost
Technická místnost
Ložnice
Ložnice
Ložnice
Velká koupelna
Velká koupelna

Konstrukční koncept.

Převážnou část objektu RD tvoří dřevěný skelet, který je oboustranně zaklopen OSB deskami a dutiny vyplněny tepelnou izolací CLIMATIZER PLUS v tloušťce 350 - 400 mm.
Na vnitřních obvodových stěnách je nanesena hliněná omítka, která je také použita na některých vnitřních příčkách, které jsou postaveny z nepálených cihel. Hliněné omítky vytváří v interiéru velmi příjemné klima a současně v domě slouží jako akumulační prvek. K tepelné a akustické stabilitě domu přispívá i betonová podlaha.
Uvnitř domu máte pocit, jako by jste byli ve zděném domě.

Energetický koncept.

Snížení energetické náročnosti se dosahuje souborem pasivních a aktivních opatření směřujících k 75% úspoře energie se srovnatelným objektem stavěným  tradičně podle stávající platné tepelné normy. Na energetických úsporách na úrovni pasivního domu se podílí kromě dispozice a solární orientace domu také vysoké hodnoty zateplení domu (R = 8,75 - 9,62 m2K/W).
Systém řízeného větrání s rekuperací tepla, které slouží také k vytápění domu. Vytápění je tedy na elektrickou energii. Dům je také možné vytápět dřevem přes krbová kamna umístněná v obytné místnosti. Pro případ extremních teplot v letních měsících je v domě instalována klimatizační jednotka.
Na střeše domu jsou instalované termické vakuové solární kolektory na teplou vodu, která je skladována ve velké nádrži umístněné ve středu domu. Díky této koncepci není nutné teplou vodu od jara do podzimu ohřívat elektricky. Díky vakuovým kolektorům se voda dokáže ohřívat i v zimních měsících pokud svítí slunce.
Na dům i v zimních měsících svítí slunce od rána do večera.
Okna i dveře jsou od firmy INTERNORM (Edition) s dřevohliníkovým rámem, takže jsou v podstatě bezúdržbová.

Veškeré zařízení domu je na elektřinu. V přiloženém dokumentu se můžete podívat na spotřebu energie za poslední období (majitel přes zimu netopil přes krbová kamna). Celkové náklady
za provoz domu byly v roce 2021 cca 2 200 Kč/ měsíc -  ikona Faktura za energie 2021 (PDF 113.24 kB)

Zahrada.

Dům se nachází na pozemku o rozloze 1 353 m2. Zahrada byla vytvářena jako okrasná a snahou bylo vytvořit příjemnou atmosféru především pro relaxaci. 
Zahrada byla navržena a zrealizována podle architektonického návrhu, díky kterému bylo vytvořeno soukromí v nejrůznějších částech zahrady.
Ve spodní části zahrady se nachází jezírko s přístřeškem, kde majitel trávil hodně času při pálení ohně a grilování.

_DSC6302
_DSC6313
_DSC6318
_DSC6320
_DSC6325
_DSC6366
_DSC6449

Osobní popis.


Jmenuji se Michal Navrátil a dům, který prodáváme patřil mému otci, který zemřel. Rozhodli jsme se dům prodat přímo bez realitní kanceláře, protože k domu mám osobní vztah a chci mít vliv na to, kdo bude bydlet v mém sousedství.
V roce 2005 jsem vytvořil projekt Sluneční ulice, který do této lokality přilákal skupinu lidí se společným životním stylem. Lokalita je na okraji obce, která navazuje na vzdálenou chatovou oblast.
Je to velmi klidná část obce bez rušného silničního provozu s velmi dobrým vlakovým a autobusovým spojením na Brno.
Sluneční ulice není průjezdná a to má významný vliv na bezpečnost pro její obyvatele. Kdokoli vjede do této ulice je zaregistrován ostatními obyvateli.
Stavbu domu jsem osobně řídil, takže o domu mám velmi dobrý přehled.
Táta chtěl dům na stáří pro dvě osoby s důrazem na bezbariérovost. Kolem sebe měl hodně známých, takže potřeboval mít v domě jednu místnost pro návštěvy. K tomu posloužil pokoj (pracovna), a proto má dům dvě koupelny. Jedna je čistě soukromá s přímým vstupem z ložnice s vanou, WC a bidetem.Druhá sloužila pro hosty se sprchou a WC.
V zimě si rád příležitostně zatopil v krbu pro příjemný pocit z ohně a praskajícího dřeva.
V létě hodně využíval venkovní terasu na snídaně při ranním slunci a večer zase pálení ohně u jezírka, do kterého se chodil koupat a trochu i otužovat.
Přístřešek za domem byl zvolen tak, aby se tam vešlo současně osobní i obytné auto. 

Táta nerad plýtval neúčelně penězi. Nespornou výhodou domu je jeho velmi nízká spotřeba energií na vytápění a ohřev vody, která se odvíjí od komfortu, který si chce uživatel nastavit.

Pokud Vás tento dům zaujal, tak se přijeďte nejdříve podívat v jakém prostředí se dům nachází. Projděte si okolí a pochopíte, že si nekupujete jenom dům, ale i příjemné prostředí kolem sebe.
Adresa domu je Sluneční 188, 666 03 Hradčany.

V případě zájmu mi prosím zavolejte na tel. 603 110 366

Cena domu včetně pozemku se zahradou 1 353 m2 je  9 950 000 Kč.  (dům je plně vybaven a funkční a je možné se ihned stěhovat)

 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png