Článek: Zeolitové omítky

Zpět na článek

18. 04. 2015 v 15.30
petr firstl
omítkama se zábývám od 25 let a název zeolit mne zaujal o co jde ??pošlu vám ukázku omtky argonitové
02. 10. 2014 v 20.18
Michal Navrátil - autor
Zrnitost zeolitu se volí podle toho, jak silnou vrstvu chcete nanášet. Na hrubé omítky, které se nanáší v síle 1-2,5 cm je vhodný zeolit o zrnitosti cca 4 mm (2/3) v kombinaci se zeolitem o zrnitosti cca 1 mm (1/3). Pokud budete chtít vyrobit jemnou omítku, tak použijte zeolit cca 0,5 mm (2/3) a zeolit cca 0,05 mm (1/3). Poměr míchání 1:1 se mi nezdá vhodný. Většinou poměr vychází na 1/4 jílu a 3/4 zeolitu. Poměr je objemový. Je dobré začít od tohoto poměru a dalšími pokusy přidávat množství hlíny.
01. 10. 2014 v 13.56
Hela
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či záleží na druhu pridaného zeolitu, a či pomer zmiešania s ílom môže byť 1.1. Dakujem za odpoveď
10. 12. 2013 v 16.47
Michal Navrátil - autor
1. zeolitová omítka se nanáší do tloušťky 3 mm. Vzhledem k vysokému obsahu vody při nanášení není vhodná silnější vrstva, protože potom vzniká nebezpečí popraskání omítky.
2. zeolitovou omítku jsem vyvinul především pro koupelny a pro prostory, kde je nutná rychlá sorpce zvýšené vzdušné vlhkosti. Není tedy důležitá síla omítky, ale její plocha. Zeolitová omítka o ploše 1m2 nahradí 2,2 m2 hliněné omítky. V koupelně totiž nerozhoduje síla omítky, ale především její plocha.
V koupelně postačí na stěnu nanést 3 mm hliněné nebo zeolitové omítky, protože zvýšená vlhkost, která vznikne při koupání trvá maximálně 30 minut a za tuto dobu se vlhkost dostane do omítky maximálně do 3 mm.
3. cena je 19,4 Kč/kg (vč. DPH) a spotřeba omítky je 8 kg/m2. Cena za 1m2 omítky je tedy 155 Kč.
4.bohužel barevné variace nejsou možné. Je to dáno tím, že zeolit je nazelenalý a výrazně tím ovlivňuje výslednou barvu omítky. Zeolitová omítka se natírá vždy barvou. Bezproblémové barvy jsou od firmy Keim vápenné a silikátové. Tyto barvy takřka neovlivní schopnost rychlé sorpce vlhkosti.
10. 12. 2013 v 16.27
Martin Papež
Mám několik otázek:
1. do jaké max tloušťky se může zeolitová omítka nanášet?
2. jaké je srovnání srpčních schopností zeolitové a normální hliněné omítky - tzn. např. 3mm zeolitové nahradí-zastoupí ???mm normální hliněné omítky.
3. jaká je cena a spotřeba na m2?
4. mohou být též barevné jako u artových omítek, myšleno obarvované pouze barevnými jíly.



Přihlášení

 


Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz

webdesign by enginedesign.cz

hand.png